V minulém článku jsme se podívali na to, jak připravit Vašeho domácího mazlíčka na evakuaci a popsali několik základních bodů, podle kterých je dobré se řídit.
Nyní se detailněji zaměříme na jednotlivé body a řekneme si k nim něco více. Začneme tím, jak připravit nouzové zavazadlo pro vaši kočku nebo psa a co do něj patří nebo nepatří.
Jídlo a voda:
Ujistěte se, že máte dostatek jídla a vody. Zahrňte veškeré speciální krmivo, které může váš mazlíček potřebovat. Doporučujeme připravit pouze takové krmivo, na které je zvíře zvyklé. Krizová situace bude stresující nejenom pro vás, ale i pro vašeho mazlíčka. Přechod na jiný druh krmiva by tak nemusel proběhnout bez potíží. Proto nedoporučujeme experimentovat.
Množství záleží na Vás. Obecně se doporučuje mít připravené jídlo a vodu alespoň na 24 – 48 hodin. Můžete se připravit i na delší časový horizont. Hodit se budou také oblíbené pamlsky! Nezapomeňte také na pravidelnou kontrolu a výměnu.
Samotné jídlo a voda je jedna věc. Pokud ale nebude mít váš kámoš z čeho svoje oblíbené granule jíst, asi vám nepoděkuje. Vezměte tedy nějakou misku na vodu a jídlo. Ideální jsou silikonové skládací misky, které nezabírají moc místa.
Léky a první pomoc:
Zabalte všechny léky, které může váš mazlíček potřebovat. Hodí se přibalit i prostředky proti blechám / klíšťatům, případně léky na odčervení. Vhod určitě přijde zvířecí lékárnička, která bude obsahovat základní sadu pro rychlou první pomoc.
Co by měla zvířecí lékárnička obsahovat:
*Věděli jste, že existují i obinadla s hořkou přísadou proti okusování? |
Hygiena:
Dojde si Váš mazlíček na toaletu i mimo domov? V případě psů a venkovních koček je to samozřejmost. U domácích koček s tím může být problém. Doporučujeme proto využít přenosnou skládací toaletu. Vedle toho přibalte ještě kočkolit a ani domácí „gaučák“ nebude mít problém si odskočit.
Samozřejmostí jsou pak pytlíky na trus. Hodí se také nějaké utěrky na utírání.
Obojek a vodítko:
Nezapomeňte zabalit náhradní obojek a vodítko. Může se stát, že nebudete mít moc času na balení a mít připravené náhradní vodítko, případně postroj, Vám ušetří drahocenné chvíle.
Pohodlí:
Deka, která udrží Vašeho mazlíčka v pohodlí a teple je nezbytností. Zkuste taky přibalit něco s vaším pachem (pachem domova). V jiném prostředí to může na zvíře působit uklidňujícím dojmem.
Hračky:
To nejlepší nakonec! Do sady přidejte také nějakou hračkou, která vašeho mazlíčka zabaví a pomůže mu se trochu odreagovat.
Všechny položky připravené? Super! Teď je ještě do něčeho naskládat a jste připraveni. Evakuační zavazadlo si připravte někam, kde jej v případě nouze budete mít po ruce. Asi nemusí být vystavené hned u vchodu, ale ideální je nějaká skříň nebo police kam budete mít snadný a rychlý přístup.
Podívejte se na naše evakuační sady pro kočky a psy. Máme pro Vás kompletní výbavu nachystanou. Nikdy nevíte co se přihodí. A jak v Prep Your Pet říkáme: „Je lepší být připraven!“