Domácí zvířata v době války: Pohled do historie – Díl druhý

minulém článku jsme se podívali jaké byly osudy domácích zvířat v době první světové války a války na Ukrajině. V tomto článku se podíváme na období druhé světové války.

Jaké byly osudy zvířat během druhé světové války?

Během druhé světové války se funkce psů výrazně změnila. Americká armáda zlepšila výchovu psů, což se podobalo některým úkolům, které tito psi plní nyní. Lidé měli možnost darovat své psy k výcviku a nasazení v boji. Z řady těchto psů se stali stateční hrdinové, kteří ochránili mnoho životů. Po válce se většina psů vrátila do svých původních domovů, zbylých se ujaly nové rodiny.

Za druhé světové války měly kočky stejnou práci jako za první světové války - chytaly krysy a myši. Ačkoli se může zdát, že jde o bezvýznamný úkol, je nezbytné nepřehlížet přínos těchto kočkovitých šelem.

Při absenci jakýchkoli kontrolních opatření mohli hlodavci na lodích a v táborech na souši ničit důležité předměty, jako jsou lana a dráty, kontaminovat zásoby potravin a přenášet nemoci. Kromě toho je známo, že po sobě zanechávají značné množství nepořádku, a navíc je stále přítomno riziko, že vojáky pokousají.

V Evropě a Asii měly následky dvou světových válek značný dopad na populaci koček a psů, přičemž počet některých plemen se výrazně snížil. Například plemenu shiba inu hrozilo, že v důsledku bombardování, migrace a nedostatku potravy vymizí.

Nebezpečí vyhubení některých plemen domácích zvířat se naštěstí podařilo zabránit díky aktivitám milovníků zvířat, kteří zařídili, aby kočky a psi byli posíláni do jiných zemí, včetně Spojených států. Díky nim se dnes stále můžeme těšit z těchto milovaných zvířat.

Masakr domácích mazlíčků

V úvodu druhé světové války došlo ve Spojeném království k masakru domácích zvířat, který měl za následek smrt více jak 400 000 zvířat v očekávání nedostatku potravin během druhé světové války. Kvůli strachu z bombardování a nedostatku potravin měli lidé pocit, že je nevhodné mít v době války domácího mazlíčka

V roce 1939 založila britská vláda „National Air Raid Precautions Animals Committee“, organizaci známou také jako NARPAC, aby řešila otázku, co dělat s domácími zvířaty v případě války. Výbor se obával, že příděly potravin povedou k tomu, že se majitelé buď podělí se svými zvířaty o vlastní příděly nebo je nechají umřít hlady, a proto vydal brožuru s názvem "Rady majitelům zvířat". Brožura navrhovala, aby se domácí zvířata přestěhovala z měst na venkov, a obsahovala i reklamu na zbraň, která se dala použít k humánnímu usmrcení zvířat. V závěru letáku se uvádělo, že "pokud je nemůžete umístit do péče sousedů, je opravdu nejšetrnější nechat je zlikvidovat".

Mnoho lidí bralo své domácí mazlíčky na zvířecí kliniky, aby je tam nechali utratit. Navzdory protestům organizací na ochranu zvířat, byl v prvních dnech v jejich nemocnicích obrovský nápor lidí, kteří nechali své domácí mazlíčky utratit.

Mnoho lidí vyjádřilo nad tímto incidentem rozhořčení a označilo ho za porušení práv zvířat. Aktivisté za práva zvířat masakr odsoudili jako akt krutosti a požadovali, aby odpovědné osoby byly postaveny před soud. Incident vyvolal debatu o dobrých životních podmínkách zvířat a jejich ochraně ve Spojeném království.

Během akce bylo utraceno přibližně 400 000 domácích zvířat. Mnozí majitelé domácích zvířat, jakmile se vzpamatovali ze strachu z bombardování a nedostatku potravin, měli výčitky svědomí, že svá zvířata zabili, a obviňovali vládu z paniky, kterou vyvolala.

Úžasné informace týkající se psů v konfliktu

V průběhu dějin se role koček a psů výrazně měnila, a to jak v životě lidí, tak během válek. V minulosti lidé svým zvířatům neposkytovali takový luxus jako dnes a zvířata buď pomáhala odhánět hlodavce, nebo se dala využít na farmách. Když vypukly války, byla tato zvířata využita i ve světovém konfliktu. Americká armáda vyvinula pozoruhodný výcvikový program pro psy chované pro službu v armádě. Poté, co tato zvířata splní svou povinnost a pracují s vojáky, když přijde čas odejít do důchodu, ujme se jich buď rodina, nebo, což je častější, je adoptuje jejich psovod. Je pozoruhodné, jaký vliv mohou mít psi na vojáky díky svému vrozenému talentu a dodatečnému výcviku.

Zde je pár faktů, které možná neznáte:

  • Během druhé světové války byli psi propuštěni s vyznamenáním a vrátili se do civilního života.
  • Jedním z příkladů je směs německého ovčáka, kolie a huskyho jménem Chips, který dostal Purpurové srdce za své hrdinské činy, například za záchranu vojáků a zajetí nepřátel.
  • Existuje několik organizací, které pomáhají vojákům v zámoří přivést domů zachráněné domácí mazlíčky.
  • Organizace Dogs on Deployment, založená v roce 2011, nabízí službu, v rámci které mohou příslušníci aktivní služby americké armády najít spolehlivou a pečující náhradní rodinu, která se o jejich domácí mazlíčky postará v době jejich nepřítomnosti.

Zvířata válečné konflikty nevyvolávají. Jsou však těmi, kteří jimi trpí stejně nebo ještě více než lidé. Pokud máte nějakého domácího mazlíčka, víte, že nejde jen o „zvíře“, ale jedná se o člena rodiny. A pro každého člena rodiny chceme zajistit bezpečí i v době války. Pokud chcete být připraveni i na eventualitu možného ozbrojeného konfliktu, podívejte se na naše evakuační sety pro psy a kočky.

Zpět do obchodu